Visit our global website

continue

 

Przestrzeń pod schodami – jak ją zagospodarować?

 

Przestrzeń pod schodami – jak ją zagospodarować?

Schody łączą piętra i poziomy w domach i dwupoziomowych mieszkaniach. Od dawna jednak nie pełnią jedynie funkcji praktycznej, ale także estetyczną, stanowiąc ważny element wpływający na wystrój całego wnętrza. Niezależnie od tego, na jaki model schodów się zdecydujemy (schody modułowe, kręcone, młynarskie itd.) pod schodami pojawi się wymagająca zagospodarowania przestrzeń. Jak wykorzystać miejsce pod schodami? Mamy dziś dla was kilka pomysłów na to, jak zagospodarować przestrzeń pod schodami – funkcjonalnie i estetycznie.

Jak zagospodarować miejsce pod schodami?

Niezależnie od tego, czy lokujemy swoje schody w salonie czy w przedpokoju, często stajemy przed wyzwaniem, jak wykorzystać przestrzeń pod schodami? To, jak wykorzystamy to miejsce jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku niewielkich metraży, gdzie liczy się każdy metr pomieszczenia. Oczywiście wiele zależy od naszych oczekiwań i potrzeb, a także specyfiki przestrzeni, którą urządzamy. Przygotowaliśmy dziś kilka pomysłów, wśród których, mamy nadzieję każdy znajdzie coś dla siebie. Warto dokładnie przemyśleć swój wybór w tej kwestii, aby przestrzeń była funkcjonalna i ładnie komponowała się z wystrojem całego wnętrza. Miejsce pod schodami można wykorzystać dwojako – albo jako przestrzeń wyłącznie dekoracyjną, albo praktyczną, spełniającą określone funkcje. Zobacz, który pomysł na to, jak zagospodarować przestrzeń pod schodami, będzie idealny dla Ciebie.

 

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami – praktycznie

To ile miejsca pod schodami będziemy mieli do dyspozycji zależy od umiejscowienia schodów, ich biegu czy nawet modelu. Wiadomo, że schody spiralne dadzą nam inne możliwości niż np. schody modułowe. Jeśli np. zdecydowaliśmy się na zabiegowe schody modułowe w salonie, może okazać się, że tył schodów to idealne miejsce dla kanapy, która doskonale wyznaczy nam strefę wypoczynku w całym pomieszczeniu. Może stanąć tam też niska komoda, półka z szufladami, dzięki której zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania.

 

Przy schodach zabiegowych będziemy musieli zwrócić uwagę na wysokość mebli, czasami optymalnym rozwiązaniem będą zapewne meble robione na wymiar. Wówczas jednak mamy pewność, że maksymalnie wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń, co jest niezwykle ważne np. w niewielkich mieszkaniach. W przypadku schodów ulokowanych w przedpokoju, przestrzeń pod nimi, to często świetne miejsce dla wieszaków na okrycia wierzchnie, półki na buty z wygodnym siedziskiem, albo po prostu lustra. Jak zagospodarować wnękę pod schodami w inny, praktyczny sposób?

 

Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Pomysł dla właścicieli czworonogów

Wielu właścicieli psów czy kotów, to właśnie przestrzeń pod schodami wykorzystuje jako miejsce dla ulokowania legowisk swoich czworonożnych pupili. Jeśli schody są np. w przedpokoju, pod schodami umieszcza się też często miski na wodę i jedzenie dla psa czy kota. Umieszczone w tym miejscu są dostępne dla czworonogów, a z drugiej strony domownicy się o nie nie potykają. Pod schodami możemy stworzyć cały, estetyczny azyl dla swojego zwierzątka. Przestrzeń wówczas jest naprawdę funkcjonalnie wykorzystana i oszczędzamy metraż reszty pomieszczenia.

Jak urządzić miejsce pod schodami – estetycznie

Nie zawsze jednak staramy się wykorzystać przestrzeń pod schodami w sposób praktyczny. Czasami po prostu nie ma takiej potrzeby. Jeśli schody znajdują się w dużym, przestronnym salonie, w którym każdy element wyposażenia ma dla siebie miejsce, przestrzeń pod schodami możemy wykorzystać na dekorację pomieszczenia. Jednak i tu ważny jest umiar i przemyślane decyzje. Musimy uważać na to, by niepotrzebnie nie przytłoczyć samych schodów i umieścić za dużo mebli.

 

Jeśli wnętrza są wysokie, a pod schodami zostaje nam pusta ściana, możemy dodać jej charakteru. To doskonała przestrzeń na wyeksponowanie ciekawych grafik, obrazów czy rodzinnej galerii zdjęć. Przestrzeń pod schodami to miejsce, które zazwyczaj nie bierze udziału w ciągu komunikacyjnym pomieszczenia. To zatem dobra przestrzeń do tego, aby wykorzystać dekoracje stawiane na podłodze, bez ryzyka potrącania ich podczas przemieszczania się po domu czy mieszkaniu. Będzie to zatem świetne miejsce dla modnego, dużego wazonu z kwiatami czy suszonymi trawami, podkreślającego styl i klimat wnętrza.

 

Jeśli mamy taką możliwość, pod schodami możemy umieścić także otwarte półki, na których wyeksponujemy różne dodatki – kwiaty doniczkowe, ceramikę dekoracyjną, książki, itp. W kwestii dekoracji ogranicza Cię już tylko własna fantazja i kreatywność. Warto popróbować pobawić się aranżacją tej przestrzeni, aby miejsce pod schodami nie było ani zbieraniną przypadkowych przedmiotów ani pustym, niewykorzystanym fragmentem wnętrza.