Visit our global website

continue

 

Jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem?

 

Jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem?

Zwierzak w domu to naprawdę ogrom radości. To jednak także nieco więcej powodów do zmartwień i konieczność zabezpieczenia różnych sprzętów i miejsc w domu. Opiekunowie kotów bądź psów z pewnością wiedzą co mamy na myśli. Meble, okna, wyjście z domu, schody – jest wiele miejsc i przedmiotów, o których trzeba pomyśleć decydując się na czworonożnego przyjaciela w domu. Dziś podpowiemy, jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem, aby z jednej strony zapewnić im bezpieczeństwo, z drugiej zachować swoje schody w nienaruszonym stanie.

 

Jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem?

Temat, jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem, należy rozpatrywać w dwóch kontekstach. Po pierwsze, musimy zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka, zwłaszcza wtedy, kiedy kot lub pies jest jeszcze na tyle mały, że nie umie bezpiecznie poruszać się po schodach (psy często maja problem ze stromymi schodami). Czasami też chcemy np. ograniczyć dostęp zwierzaka do piętra domu, dlatego warto wówczas zadbać o uniemożliwienie mu samodzielnego wchodzenia na schody. Drugą kwestią, jest zabezpieczenie schodów przed ostrymi pazurkami kota bądź psa tak, by nie uszkadzały one powierzchni stopni. Ten aspekt powinniśmy wziąć już pod uwagę na etapie wyboru schodów.

 

W domu, w którym mieszka zwierzak, musimy szczególnie zwracać uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są schody. Stopnie w schodach drewnianych powinny być zatem wykonane z trwałego materiału, np. certyfikowanego drewna, dodatkowo zabezpieczonego specjalnym lakierem bądź olejem. Jeśli chcesz, by schody prezentowały się ładnie przez jak najdłuższy czas wybieraj produkty sprawdzonych producentów korzystających w wysokogatunkowych materiałów. W przypadku posiadania kota, dobrze jest wybierać schody z metalowymi, malowanymi proszkowo balustradami, gdyż drewniane szczeble balustrady mogą stanowić dla puchatego czworonoga kuszące miejsce do ostrzenie pazurów. Jeśli z kolei chcesz ograniczyć dostęp zwierzaka do schodów warto wykorzystać barierki zabezpieczające.

Jak zabezpieczyć schody przed psem?

Ze zwierzakami jest w kwestii bezpieczeństwa trochę tak, jak z małymi dziećmi. Zatem jak zabezpieczyć schody przed psem i kotem? Bardzo przydatne okażą się tu barierki dziecięce, które możemy zamontować na wejściu na schody. Montuje się zwykle przy schodach lub w futrynie drzwi. W przypadku psa idealnie sprawdza się drewniane barierki zabezpieczające, które uniemożliwią mu wchodzenie na schody. Dzięki nim, będziesz mógł kontrolować w pełni, kiedy pies będzie mógł dostać się na piętro. Nie będziesz też musieć się martwić, że pies spadnie ze schodów pod twoją nieobecność. W naszej ofercie znajdziesz barierki zabezpieczające (modele PIA oraz SVEA). Barierkę PIA można zastosować we framudze drzwi lub w schodach. Łatwy montaż oraz bezpieczny zamek sprawia, że to bardzo wygodne rozwiązanie. Jeśli barierka ma służyć ci tymczasowo, dopóki pies nie nauczy się bezpiecznie pokonywać schodów, możesz wykorzystać rozporową barierkę ochronną SVEA. Ten model ma 70 cm wysokości i szerokość regulowaną w zakresie od 61 do 101,7 cm, dlatego dopasujesz ją do różnych miejsc.

 

 

Jak zabezpieczyć schody przed kotem?

W przypadku kota, można również  zastosować barierkę ochronną. Tym razem warto jednak wykorzystać taką wykonaną nie z drewna, a z metalu (w naszej ofercie model Lars). W tej barierce odległość między tralkami wynosi jednak 55 mm i może okazać się, że sprytny kotek będzie próbował przecisnąć się między tralkami. Wówczas warto zastosować dodatkowo siatkę zabezpieczającą. Przyda się ona także w przypadku, kiedy chcemy umożliwić kotu pokonywanie schodów, jednak martwimy się, że może wypaść przez tralki balustrady schodowej. Jeśli nie mamy pewności, ze wysokość schodów jest bezpieczna dla małego kota, warto dodatkowo zabezpieczyć tą przestrzeń.

 

Wspinaczkę kota po schodach możemy uczynić bezpieczniejszą także dzięki zastosowaniu specjalnych mat antypoślizgowych, które umieszczamy na każdym stopniu. Musimy pamiętać jednak, że koty to wyjątkowo sprytne stworzenia, dlatego czasem trudno przewidzieć ich pomysły i akrobatyczne zdolności. Większość kotów doskonale poradzi sobie z pokonywaniem przeszkód i prędzej czy później na pewno spróbuje dostać się na schody, nawet jeśli zastosujemy na nich różne zabezpieczenia.

 

Skorzystałeś z porad?

Prześlij nam zdjęcia, chętnie pokażemy je przy tym artykule.