Visit our global website

continue

 

 

Dom bezpieczny dla malucha – jak zabezpieczyć schody?

Każdy rodzic raczkującego i stawiającego pierwsze kroki malucha zaczyna bardziej martwić się o jego bezpieczeństwo w domu. Chęć eksploracji domowej przestrzeni i dziecięca energia to z jednej strony źródło radości rodziców, z drugiej przyczyna niepokoju. Bezpieczeństwo dziecka, które bez opieki stawia pierwsze kroczki na schodach może być bowiem zagrożone. Upadek ze schodów czy samodzielnie wyjście przed dom w przypadku maluchów może stwarzać realne sytuacje zagrożenia. Jak więc sprawić, by dom był bezpieczny dla dzieci? Jak zabezpieczyć schody, wyjścia czy kominki? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się barierkom i zabezpieczeniom na schody, dzięki którym każdy rodzic będzie mógł spać spokojnie.

 

Bramki dziecięce – kiedy je stosować?

Bramki zabezpieczające sprawdzą się w mieszkaniach i domach ograniczając przestrzeń, po której może bezpiecznie poruszać się dziecko. Można montować je na schodach albo w futrynach drzwi, jeśli chcemy wykluczyć jakieś pomieszczenie z obszaru poruszania się dziecka ze względu na różne niebezpieczne przedmioty. Za pomocą ochronnej barierki możemy też odgrodzić dziecko od dostępu do pieca czy kominka. Kiedy warto zastosować takie rozwiązanie? Aby zadbać o bezpieczeństwo malucha i spokojne nerwy rodzica warto zamontować barierki ochronne w momencie, jak tylko dziecko zaczyna raczkować. Z reguły taka ochrona służy rodzicom do czwartego roku życia dziecka. Nie ma jednak ściśle określonej górnej granicy wieku, gdyż koordynacja psychoruchowa u dzieci rozwija się w różnym tempie. Barierkę można zdemontować w momencie, kiedy jesteśmy pewni, że dziecko nauczyło się np. bezpiecznie korzystać ze schodów. Rodzice małych odkrywców z pewnością przekonali się już, że nawet chwilowe spuszczenie maluszka z oka może prowadzić do drobnych, domowych wypadków. Warto więc ograniczyć przestrzeń, po której dziecko porusza się samodzielnie, aby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa.

Barierki dziecięce – jakie wybrać?

Barierki dziecięce to obowiązkowy element wyposażenia każdego domu, w którym mieszka stawiający pierwsze kroki maluszek. Tylko jaki model wybrać i czym kierować się przy zakupie barierek dziecięcych, aby zapewnić swojej pociesze maksimum bezpieczeństwa. Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli barierek ochronnych dla dzieci. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz zastosowanych materiałów. Najczęściej barierki o takim przeznaczeniu wykonane są z drewna bądź metalu. Oba warianty sprawdzą się w domach i mieszkaniach, zatem powinniśmy wybrać właściwy zgodnie z własnymi preferencjami oraz stylistyką aranżacji domu.

 

Barierka zabezpieczająca metalowa

W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzi się barierka metalowa. Model barierki zabezpieczającej LARS został wykonany z malowanego proszkowo metalu. Barierka w kolorze srebrnym idealnie wkomponuje się w różne stylizacje wnętrza. Najważniejsza jest tu jednak nie estetyka, a bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ten model także został wyposażony w system łatwego otwierania i zamykania przy użyciu jednej ręki. Średnica tralek ma tu 8mm, a odległość między nimi 55mm. Wysokość to 68cm, a szerokość jest regulowana od 74,4 do 113cm. Wszystkie barierki DOLLE są zgodne z normą EN: 1930: 2011, TÜV SÜD i całkowicie bezpieczne dla dzieci.

 

Barierka zabezpieczająca drewniana

Oferowana przez DOLLE barierka zabezpieczająca PIAwykonana została z drewna bukowego lakierowanego. Wyróżnia ją prosta technologia ryglowania – można otworzyć ją i zamknąć używając jednej ręki. Taką barierkę dopasujesz do swoich schodów i futryn drzwiowych, gdyż jej zakres szerokości wynosi od 75,6 do 110,4 cm. Z drewna bukowego wykonany jest także inny model barierki zabezpieczającej - barierka zabezpieczająca SVEA. Różni się od modelu PIA przede wszystkim system montażu. SVEA to barierka rozporowa, składająca się z dwóch części, które mają po kilka otworów pozwalających na regulację szerokości (od 61 do 101,7 cm). Oba modele wyposażone są w drewniane tralki o średnicy 16mm. Różna jest jednak odległość między tralkami (w modelu PIA jest to 55mm, w SVEA - 58mm). Obie barierki mają wysokość 70cm, co jest optymalną wysokością zapewniającą dziecko bezpieczeństwo

 

Barierka kominkowa

Jeśli z kolei potrzebujesz zabezpieczyć nietypowe przejścia, szerokie schody bądź kominki, najlepszym wyborem będzie barierka składająca się z łatwych do połączenia elementów. W DOLLE takie wymagania spełnia barierka kominkowa BEN. Ten model barierki zabezpieczającej wykonany jest z metalu w czarnym kolorze i ma 71 cm wysokości. Wyposażona jest w łatwy system zamykania i sprawdzi się idealnie jako odgrodzenie pieca czy kominka, a nawet jako wolnostojący kojec. Bez trudu przymocujesz ją do ściany. Możesz ją też indywidualnie przedłużać, i przymocować do ściany. Barierki zabezpieczające to dla rodziców spore ułatwienie przy zapewnieniu bezpieczeństwa ruchliwemu i ciekawskiemu maluchowi.

 

Zabezpieczenia dla dzieci do schodów modułowych

Oczywistym jest, że każde dziecko prędzej czy później będzie musiało opanować sztukę chodzenia po schodach, jednak warto dopilnować, by ta nauka odbywała się zawsze pod czujnym okiem dorosłych. Nawet kiedy już maluch jest na tyle sprawny, by samodzielnie pokonywać stopnie, warto sięgnąć po dodatkowe środki, by zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa. Mamy tu na myśli zabezpieczenia do schodów modułowych. Pozwalają one zmniejszyć przestrzeń między stopniami, co chroni przed wślizgnięciem dziecka pomiędzy stopnie i upadkiem. Najważniejsze, że takie zabezpieczenia możesz zainstalować już po całkowitym zamontowaniu schodów. W ofercie DOLLE znajdziesz zabezpieczenia wykonane z malowanego proszkowo metalu, dostępne w czterech półmatowych kolorach (czarnym, białym, antracytowym i srebrnym perłowym). Wystarczy więc, że wybierzesz kolor i liczbę zabezpieczeń. W schodach prostych z 10 lub 11 stopniami oraz schodów DALLAS z zabiegiem ¼ zastosuj pakiet z 20 zabezpieczeniami. Do pozostałych schodów modułowych z zabiegiem ¼ i ½ odpowiedni będzie zestaw z 30 zabezpieczeniami. Montaż tych zabezpieczeń nie będzie stanowił problemu, a może ustrzec Twojego malucha przed niebezpiecznym upadkiem.

 

_______________

kontakt: architekt@dolle.com

.