Visit our global website

continue

 

Jak udekorować schody na święta?

 

Jak udekorować schody na święta?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym celebrujemy wspólne chwile z bliskimi, możliwość spędzenia czasu z rodziną w domu, przeżywamy radosne chwile. Nic zatem w tym dziwnego, że wnętrza naszych domów i mieszkań potrzebują na ten czas wyjątkowej oprawy. Kto z nas nie lubi dekorować pomieszczeń i zaczarowywać ich tym wyjątkowym, świątecznym klimatem. Dziś skupimy się na schodach i podpowiemy wam, jak udekorować schody na święta. Poznajcie kilka naszych pomysłów na to, jak ozdobić schody na święta, by wprowadzić do wnętrz bożonarodzeniowy nastrój.

 

Jak udekorować schody na święta? Styl aranżacyjny

Jak udekorować schody na Boże Narodzenie? Tak naprawdę wiele zależy od tego, jaka jest specyfika schodów i pomieszczenia, w którym się znajdują. Czy schody posiadają balustradę, jak szerokie są stopnie, jaki styl aranżacyjny dominuje w domu? Jeśli np. w twoich wnętrzach króluje styl minimalistyczny, to także dekoracje powinnaś wybierać z umiarem. Zbyt duża ilość ozdób może zakłócić harmonię pomieszczenia.

Z kolei, jeśli kochasz styl rustykalny czy boho, może puścić wodzę fantazji i nieco bardziej poszaleć. We wnętrzach rustykalnych możesz wykorzystać ozdoby w stylu babci oraz tych znalezionych na strychu. Świetnie sprawdzą się elementy drewniane, koronki, a nawet malowane bombki choinkowe (nie muszą znaleźć się bowiem wyłącznie na choince). Styl nowoczesny, skandynawski, boho z pewnością dobrze zharmonizuje się z kolei z naturalnymi, pachnącymi, zielonymi gałązkami, które możesz umieścić zarówno na balustradach, jak i w wazonach ustawionych obok wejścia na schody.

Jak udekorować schody na święta? Kolor

Oprócz dopasowania do stylu aranżacyjnego warto również odpowiednio skomponować dekoracje z kolorystyką wnętrza. Jeśli postawiłaś na neutralną bazę – szarości, biele, beże, można z powodzeniem wykorzystać typowo świąteczne kolory – zieleń, czerwień, złoto. Ten zestaw bożonarodzeniowych barw dobrze zaprezentuje się niemal w każdym wnętrzu. Nie znaczy to jednak, że dekoracje świąteczne nie mogą być utrzymane w bielach i beżach – w końcu pastelowa paleta barw doskonale sprawdza się nie tylko w zimowych, ale i świątecznych dekoracjach. Jeśli zastanawiasz się, jak ozdobić schody na Boże Narodzenie, warto także wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię. Mianowicie, jak dużą ilością miejsca dysponujesz. Jeśli twoje stopnie twoich schodów są szerokie, możesz rozważyć ustawienie dekoracji właśnie na stopniach. Pamiętaj jednak, że dekoracje nie powinny utrudniać swobodnego i bezpiecznego poruszania się po schodach. Z kolej, jeśli na twoich schodach, jest mało miejsca, możesz powiesić dekoracje na barierkach. Jak ozdobić poręcz na święta? Przeczytaj poniżej.

 

 

 

Jak ozdobić poręcz na święta?

Dekorowanie balustrad i poręczy to chyba najpopularniejszy sposób na ozdabianie schodów na Boże Narodzenie. Rozwieszone na poręczach girlandy, łańcuchy czy kokardki prezentują się wyjątkowo pięknie i wprowadzają do wnętrza świąteczny klimat. Dekorację balustrad możesz wykonać na różne sposoby. Zieloną, udekorowaną światełkami, wstążkami, bombkami, kwiatami czy szyszkami girlandę możesz opleść wokół samej poręczy. Możesz też podejść do tematu nieco inaczej i zamiast girlandy, stworzyć kilka świątecznych kompozycji (bukiecików) i przywiązać je do kilka szczebli balustrady, umieszczając je w równych odstępach.

 

Jeśli chcesz stworzyć minimalistyczną dekorację schodów na święta, możesz umieścić surowe, nieudekorowane, zielone gałązki wzdłuż poręczy i dołożyć do nich jedynie kurtynę świetlną, która ładnie rozłoży się na szczeblach balustrady. Jeśli jednak zastanawiasz się jak udekorować schody na Boże Narodzenie z rozmachem – możesz oprócz ozdobionej girlandy na poręczy, powiesić na ścianie kilka wianuszków o różnych wielkościach. Świetle będą prezentowały się, jeśli udekorujesz je w ten sam sposób, co ozdobę na schodach.

 

Jak udekorować schody na święta? Światło, które buduje nastrój

Jak ozdobić schody na święta, jeśli nie chcemy standardowo wieszać girland na poręczach i balustradach, albo po prostu nasze schody nie posiadają barierki? Możesz wykorzystać przestrzeń na schodach. Doskonale zaprezentują się różne latarenki i lampiony ustawione na stopniach. Nie stawiaj ich na każdym stopniu. Najlepiej wybrać takie o różnych wielkościach i rozstawić w kilku miejscach. W środku lampionów możesz umieścić elektryczne świece, które wprowadzą do wnętrza wyjątkowy nastrój. Możesz też zdecydować się na klasyczne świece umieszczone w szklanych słoikach czy wazonach. Szkło pięknie wyeksponuje światło świec i pomoże ci zaczarować schody świątecznym klimatem. W szklanych naczyniach ze świecami możesz umieścić też szyszki, zielone gałązki czy mini bombeczki. Twoim sprzymierzeńcem będą też różnego rodzaju światełka i girlandy świetlne. Możesz powiesić je zarówno na barierkach, jak i na ścianie przy schodach. Dekoracja z samych światełek będzie prezentowała się minimalistycznie i nowocześnie. Dekoracja domu na święta może być naprawdę świetnym sposobem na spędzenie radosnego czasu z dziećmi i rodziną. Zachęcamy zatem, do wspólnego dekorowania domów i puszczenia wodzy fantazji.

 

Skorzystałeś z porad?

Prześlij nam zdjęcia, chętnie pokażemy je przy tym artykule.