Visit our global website

continue

 

Jak rozjaśnić wąski korytarz

 

Jak rozjaśnić wąski korytarz

Ciemny, wąski korytarz to zmora wielu niewielkich mieszkań czy domów. Zwykle nie wiemy, jak sobie poradzić z taką przestrzenią i zaaranżować ją tak, by prezentowała się estetycznie i nie psuła wizualnego wrażenia całości domu. Jak rozjaśnić wąski korytarz? Jakie rozwiązania funkcjonalne i dekoracyjne w nim zastosować? Zobaczcie jakie wskazówki dla Was przygotowaliśmy.

Jak rozjaśnić wąski korytarz – praktycznie

Nie ma wątpliwości co do tego, że ciemne, wąskie pomieszczenia nie są zbyt przyjemne dla oka i  nie wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Niejednokrotnie jednak, zwłaszcza w nieco starszym budownictwie, gdzie pomieszczenia oddzielane były korytarzem, stosowane były wąskie przejścia między nimi. Wąskie korytarze stosowane są też tam, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy. Chcąc mieć nieco większy salon czy kuchnię, decydujemy się na wąski korytarz. Jeśli już mamy taki korytarz w domu, możemy wybrać rozwiązania, które sprawią, że będzie on nieco bardziej funkcjonalny i estetyczny. Wąski korytarz może kazać się tym bardziej problematyczny, kiedy musimy zaprojektować w nim schody. Jednak i w takim przypadku możemy wybrać optymalne rozwiązanie. Jakie schody wybrać na wąski korytarz?

 

 

Schody modułowe mini

Kiedy ogranicza nas metraż, a do tego nie chcemy, aby schody ograniczyły dostęp do światła w danym pomieszczeniu, warto zwrócić uwagę na różne modele schodów modułowych mini. Ich kompaktowa forma oraz lekka konstrukcja sprawiają, że są to schody dedykowane niewielkim, wąskim pomieszczeniom. Doskonale sprawdzą się zatem w wąskich korytarzach, stanowiąc funkcjonalne i estetyczne połączenie pięter. Konstrukcja schodów modułowych prezentuje się niezwykle lekko i pozwala na swobodny przepływ światła. Dzięki schodom modułowym i modułowym mini (wybór w zależności od dostępnego miejsca na korytarzu) zachowamy wrażenie przestronności i lekkości, nawet w wąskim korytarzu.

 

Schody SYDNEY – regulowane schody z oświetleniem

Jeśli zastanawiasz się jak rozjaśnić ciemny przedpokój czy korytarz, w którym mają znaleźć się schody, postaw na model schodów z dodatkowym oświetleniem. Może być to np. model schodów modułowych SYDNEY. Wyróżnia go prosta, nowoczesna, lekka konstrukcja ze zintegrowanym oświetleniem LED. Wyjątkowy design schodów podkreśli styl wnętrza oraz wprowadzi do niego wrażenie lekkości. Kluczowe jest tu jednak oświetlenie, które będzie stanowić dodatkowe źródło światła – tak ważne w przypadku wąskich, ciemnych korytarzy czy przedpokojów. Co jeszcze jest ważne w przypadku takich pomieszczeń. Jak rozjaśnić wąski korytarz?

 

Jak rozjaśnić wąski korytarz – estetycznie

Oprócz praktycznych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę w przypadku wąskich, ciemnych pomieszczeń, jest jeszcze kilka pomysłów, które możesz zastosować, jeśli zastanawiasz się, jak rozjaśnić ciemny korytarz. Jakich?Kluczową kwestią jest już wspomniane wcześniej oświetlenie. Zadbaj o kilka różnych źródeł światła.

 

Oprócz głównej lampy warto zastosować także punktowe oświetlenie sufitowe, oświetlenie schodów czy kinkiety – im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Jeśli w korytarzu nie mamy dostępu do światła dziennego, warto rozważyć zastosowanie szklanych drzwi, przez które na korytarz będzie wpadać światło dzienne z innego pomieszczenia – kuchni czy wiatrołapu. Możesz zadziałać także dekoracjami – lustra powiększą optycznie przestrzeń, obrazy na ścianach odwrócą uwagę od wąskiego pomieszczenia.

Jak rozjaśnić wąski korytarz – optycznie

Kluczowe w urządzaniu wąskiego korytarza są jednak optyczne sztuczki, które możesz zastosować. Najskuteczniejsze może okazać się właściwe wykorzystanie kolorów. W wąskich, ciemnych pomieszczeniach powinniśmy stawiać wyłącznie na jasne barwy – biel czy delikatny beż będą tu strzałem w dziesiątkę. Jeśli chcesz optycznie skrócić korytarz, boczne ściany pomaluj na jasne odcienie, a ścianę końcową na nieco mocniejszy ciemniejszy kolor. Ciekawy efekt osiągniemy też, malując na bocznych ścianach poziome pasy. W takich pomieszczeniach warto postawić na minimalizm, dlatego pomalowanie ścian i sufitu na śnieżnobiały kolor, ciekawa galeria zdjęć na ścianie i ładna lampa stojąca – to może być prosty przepis na urządzenie funkcjonalnego, stylowego i estetycznego korytarza. Wąski korytarz nie musi być nieprzyjemnym miejscem, przez które będziemy chcieli jak najszybciej przemknąć.

Jeśli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, zdaj się na ekspertów firmy Dolle, którzy optymalnie dopasują projekt schodów do Twoich oczekiwań. Firma zajmie się wszystkim od dopasowania schodów do projektu aż po montaż schodów. To szybkie, wygodne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla zabieganych.