Visit our global website
continue
Schody zabiegowe to nie tylko praktyczne rozwiązanie architektoniczne. To również element, który może nadać wnętrzom unikalnego charakteru i unikalności. Wybierane są najczęściej ze względu na funkcjonalność, jednak nie można zapominać o estetyce tego rozwiązania. Zacznijmy jednak od początku: co to są schody zabiegowe? Jakie są zalety tego rozwiązania? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego wpisu
Schody zabiegowe to rodzaj schodów, które cechują się nieregularnym kształtem i zakrętami. Ich konstrukcja pozwala na sprawniejsze pokonywanie różnych poziomów wewnętrznych przestrzeni, a jednocześnie dodaje pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Zanim przeanalizujesz zasadność wykorzystania schodów zabiegowych w swoich wnętrzach, warto poznać dokładną ich definicję.
Schody zabiegowe co to takiego? Konstrukcje zabiegowe od schodów prostych odróżnia fakt, że ich bieg prowadzi po łuku lub pod kątem. Najczęściej przybierają kształt litery „U”, „L” lub łamią się w połowie. Na zakręcie i przy zmianie kierunku wchodzenia stopnie o charakterystycznym kształcie ustawiane są pod kątem do osi biegu. Stopnie najczęściej przybierają kształt trójkątów bądź trapezów. W schodach zabiegowych nie występują spoczniki
Schody zabiegowe mogą być czasami mylone ze schodami wachlarzowymi bądź schodami łamanymi. Między tymi opcjami istnieją jednak znaczące różnice, mimo iż konstrukcje wyglądają dość podobnie. Zacznijmy więc od schodów wachlarzowych. Na pierwszy rzut oka są one łudząco podobne do schodów zabiegowych. Jednak w ich przypadku skręt biegu jest bardzo łagodny co sprawia, że zajmują dość dużo miejsca.
Jeśli zależy nam na lepszym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni, właściwszym wyborem będą schody łamane. W ich przypadku w miejscu zmiany kierunku biegu schodów pojawia się spocznik. Najmniej miejsca zajmują właśnie schody zabiegowe, w których zrezygnowano ze spocznika, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Jakie jeszcze zalety mają schody zabiegowe?
Jedną z głównych zalet schodów zabiegowych jest ich zdolność dostosowywania się do różnych konfiguracji pomieszczeń. Dzięki zakrętom i skrętom, można z łatwością pokonać przeszkody architektoniczne, oszczędzając jednocześnie cenną przestrzeń. Najczęściej schody z zabiegiem są zatem wybierane przez tych użytkowników, którzy chcą zaoszczędzić przestrzeń w swoim salonie czy przedpokoju. Konstrukcje zabiegowe zajmą zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne schody ze spocznikiem.
Warto tu także od razu obalić pewien mit. Konstrukcje zabiegowe, wcale nie musza być niewygodne w użytkowaniu. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane schody zabiegowe, mimo nieregularnych kształtów stopni, są całkowicie bezpieczne i komfortowe. Warto jednak sięgać po sprawdzone rozwiązania renomowanych producentów. Wybierając schody zabiegowe, inwestujesz nie tylko w funkcjonalność, ale także w estetykę swojego otoczenia.
Schody zabiegowe nie tylko ułatwiają poruszanie się po domu, ale także stanowią istotny element aranżacyjny. Ich nieregularny kształt dodaje wnętrzom oryginalności i nowoczesności, sprawiając, że stają się one nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie.
Schody zabiegowe znajdują swoje miejsce zarówno w nowoczesnych mieszkaniach, jak i w eleganckich biurach czy restauracjach. Dzięki różnorodnym wzorom i materiałom, można dostosować je do każdego stylu wnętrza, tworząc spójną i harmonijną przestrzeń. W naszej ofercie znajdziesz szeroką gamę schodów dostępnych w opcji z zabiegiem, które łączą funkcjonalność z nowoczesnym designem. Sprawdź dostępne modele schodów zabiegowych:
Michał Szkoda
W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.
Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.
Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com