Visit our global website

continue

 

Czujnik ruchu na schodach – jaki wybrać i jak go podłączyć?

 

Czujnik ruchu na schodach – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Czujniki ruchu stają się nieodłącznym elementem systemów domowych, a ich zastosowanie na schodach daje liczne korzyści. Czujnik ruchu to nie tylko nowoczesny gadżet, ale także niezwykle funkcjonalny dodatek, który podnosi komfort i bezpieczeństwo korzystania ze schodów. Wybierając odpowiedni model  i postępując zgodnie z instrukcją instalacji, możemy cieszyć się wygodą i oszczędnością energii w swoim domu. Tylko jak podłączyć czujnik ruchu na schodach i jaki czujnik ruchu na schody będzie odpowiedni? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tej kwestii i podpowiemy jak wybrać odpowiedni model czujnika i jak go poprawnie zainstalować.

 

Jaki czujnik ruchu na schody?

Czujniki ruchu znajdują w naszych domach cały szereg zastosowań. Można wykorzystać je bowiem na wiele sposobów. My jednak zajmiemy się dzisiaj czujnikami ruchu zintegrowanymi z oświetleniem na schodach. Wszystko po to, by poruszanie się po schodach było komfortowe i bezpieczne dla domowników. Czujniki ruchu zintegrowane z oświetleniem wykorzystuje się także ze względu na oszczędność energii. Reasumując czujniki ruchu na schodach montuje się po to, by oświetlenie włączało się podczas pokonywania schodów. Warto zatem optymalnie dostosować rozwiązanie do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Tylko jak to zrobić? Jaki czujnik ruchu na schody wybrać? Na rynku dostępne są różne typy czujników różniące się funkcjonalnością, zasięgiem i dodatkowymi opcjami. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego modelu?

 

Czujnik ruchu dobrany do rodzaju schodów

Oczywiście kluczową kwestią podczas wybierania modelu czujnika ruchu na schody jest skonfrontowanie go z własnymi oczekiwaniami i preferencjami. Okazuje się jednak, że decydujące znaczenie ma także model schodów, które planujemy w taki czujnik wyposażyć. O idealnej funkcjonalności czujnika ruchu możemy mówić wyłącznie wtedy, kiedy reaguje on wyłącznie na osoby wchodzące na schody. Parametry, na które musimy zwrócić uwagę to zatem możliwość precyzyjnej regulacji zasięgu oraz kąt detekcji. W przypadku popularnych w nowoczesnym budownictwie schodów modułowych czy spiralnych, powinniśmy skupić swoją uwagę na czujnikach ruchu jednoelementowych.

Czujnik ruchu do schodów

Jeżeli decydujemy się na schody otwarte bądź zabudowane wyłącznie z jednej strony, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, by czujnik ruchu nie zapalał światła podczas przechodzenia obok schodów. Taki ruch nasz czujnik powinien zatem ignorować. Z tego powodu, dla takich modeli schodów jak modułowe, młynarskie czy kręcone, lepiej sprawdzą się aktywne czujniki optyczne, niż czujniki typu PIR. Czujniki optyczne aktywne działają na zasadzie wysyłania wiązki światła. W przypadku schodów otwartych strzałem w dziesiątkę będą czujniki jednoelementowe o wąskim kącie detekcji. Możliwość optymalnego dostosowania czujnika do schodów dadzą nam czujniki z opcją ustawienia zasięgu z dokładnością 10 cm. Takie modele warto więc wybierać w przypadku schodów otwartych.

 

Jak podłączyć czujnik ruchu na schodach?

Kiedy już wybierzemy idealny model do swoich schodów, pozostaje jeszcze jedna kwestia – jak podłączyć czujnik ruchu na schodach? Podłączenie czujnika ruchu może wydawać się skomplikowane, jednak z odpowiednimi wskazówkami jest to zadanie, z którym większość powinna sobie poradzić. Zatem od czego zacząć i jak podłączyć czujnik ruchu na schodach? Zdecydowana większość czujników ruchu przeznaczona jest do montażu natynkowego. Zanim przystąpisz do pracy pamiętaj, że wszystkie czynności powinny odbywać się na wyłączonym zasilaniu. Różne modele czujników mogą mieć różne schematy podłączenia. Powinniśmy zatem stosować się przede wszystkim do dołączonej do czujnika instrukcji, która powinna określać łatwe zainstalowanie czujnika oraz jego konfigurację. W instrukcji znajduje się zwykle schemat podłączenia, do którego musimy się zastosować. To on określa sposób podłączenia czujnika ruchu między zasilanym odbiornikiem (lampą, oświetleniem led), a źródłem zasilania. Jeśli nie wiesz jak przeczytać konkretny schemat, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego elektryka. Wówczas można bez obaw cieszyć się z nowej funkcjonalności na swoich schodach i to bez podejmowania wysiłku.

 

Skorzystałeś z porad?

Prześlij nam zdjęcia, chętnie pokażemy je przy tym artykule.



Michał Szkoda

W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.

 

Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.

 

Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com