Visit our global website
continue
Wyłaz dachowy umożliwia nam wejście na dach bezpośrednio z wnętrza budynku – piętra, strychu czy poddasza. Decyzja o montażu wyłazu dachowego powinna pojawić się już na poziomie projektu domu, gdyż w wielu przypadkach jego obecność wymuszają obowiązujące przepisy. Warto jednak rozważyć tą kwestię nawet wtedy, kiedy nie wynika ona z konieczności. Dlaczego? Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na wyłaz dachowy i kiedy taka konstrukcja wymagana jest przez przepisy prawa.
Jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania swojego domu, warto przedyskutować z architektem zaprojektowanie wyłazu dachowego. W niektórych przypadkach projektant z automatu zastosuje taką konstrukcję, gdyż wynika ona z przepisów prawa. Stanowi ono, że w budynkach, które posiadają co najmniej dwie kondygnacje – piętrowych oraz domach z poddaszem użytkowym, konieczne jest zamontowanie wyjścia na dach w formie wyłazu. Wynika to z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2012r., które reguluje warunki techniczne, jakie musza spełniać budynki.
Wyłazy projektowane są jednak nie tylko z konieczności i nie tylko w budynkach, jakie zostały określone w rozporządzeniu. Chociaż wyłazy montuje się przeważnie w dachach o nachyleniu od 7 do 65 stopni, w praktyce możemy spotkać się także z wyłazami do dachu płaskiego. Dlaczego to rozwiązanie jest tak popularne i chętnie stosowane? O tym przeczytasz w kolejnych akapitach.
Wyłaz dachowy – kiedy jest potrzebny?
Wyłazy dachowe to konstrukcje, które pozwalają na łatwy i bezpieczny dostęp do dachu, bezpośrednio z wnętrza budynku. Standardowy wyłaz dachowy składa się z ramy i uchylnej klapy, która otwiera się pod kątem min. 60 stopni (optymalne rozwarcie wynosi 90 stopni). Szerokość otworu wyłazu dachowego umożliwia swobodne przejście dorosłemu człowiekowi. Ponadto klapa jest też dodatkowo zabezpieczona przed samoistnym zamknięciem, zatem jest całkowicie bezpieczna.
W jakich wypadkach takie wyjście na dach może być nam potrzebne? Bezpieczne i komfortowe wyjście na dach sprawdzi się w wielu sytuacjach. Przede wszystkim ułatwi prace kominiarskie, instalacyjne czy dekarskie.
Wyłaz dachowy ułatwi zatem m.in.:
Wyłaz dachowy zapewni też lepszą wentylację poddasza czy strychu oraz może stanowić drogę ewakuacyjną podczas pożaru. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie nie tylko z konieczności, ale także dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Ułatwienie dostępu do dachu może być szczególnie ważne w przypadku dachów płaskich. Konserwacja, czyszczenie czy naprawa dachu może okazać się wówczas dużo bardziej korzystna pod względem ekonomicznym.
Wyłazy do dachów płaskich powinny charakteryzować się wygodnym odstępem z wnętrza budynku. Toteż często oferowane są wraz z dopasowanymi do takiego rozwiązania schodami strychowymi. Konstrukcja wyłazu do dachu płaskiego musi także by przede wszystkim bezpieczna, dlatego stosuje się w niej sprężyny gazowe, które ułatwiają otwieranie klapy oraz zabezpieczają ją przed samoistnym zamknięciem. Nie bez znaczenia jest także kwestia cyrkulacji powietrza. W wyłazach do dachów płaskich pojawia się kołnierz uszczelniający, który zabezpiecza wejście na dach przed przedostawaniem się do środka wody, śniegu czy brudu. Konstrukcja pokrywy takiego wyłazu może mieć formę kopuły bądź posiadać niewielki spad, który uniemożliwi gromadzenie się wody. Jak wybrać odpowiedni wyłaz do dachu płaskiego?
Wyłaz do dachów płaskich oferowany przez Dolle to optymalne rozwiązanie, które zapewnia bezpieczne, trwałe i komfortowe wyjście na dach płaski. Jedną z głównych zalet wyłazu jest lekka, modułowa konstrukcja, którą można połączyć ze schodami strychowymi DOLLE clickFIX®, a zamontowane w modułach skrzyni aluminiowe stopnie pozwolą na maksymalnie komfortowe korzystanie z wyjścia na dach. Kompatybilność z modelem schodów CLICKFIX® 76G VARIO (do wysokości 415m) pozwala optymalnie dopasować wejście na dach do swoich potrzeb i oczekiwań.
Wyłaz do dachów płaskich DOLLE gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę użytkowania zapewnione dzięki ergonomicznej poręczy oraz dwóm sprężynom gazowym. Sprężyny gazowe odpowiadają bowiem za łatwe otwieranie i zamykanie pokrywy, a ergonomiczny uchwyt i wmontowany zamek baskwilowy z opcją montażu zamknięcia na klucz zapewniają maksimum bezpieczeństwa. Pokrywa wyłazu została wykonana ze stali galwanizowanej ogniowo, co zapewnia optymalną odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Wyposażono ją w zintegrowany system wentylacyjny, który zapobiega kondensacji pary wodnej i powstawaniu pleśni. Specjalna uszczelka pozwala na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz skrzyni, jednocześnie zabezpieczając przed przedostawaniem się do środka liści czy brudu. Na pokrywie nie gromadzi się także woda, ponieważ zastosowano spad 1cm/m. Wyłaz do dachu płaskiego Dolle wyróżnia także łatwość montażu – bez konieczności użycia wysięgnika. Bez trudu z montażem można poradzić sobie w pojedynkę, a możliwość zastosowania dodatkowych modułów (max.4) pozwala na optymalne dopasowanie wyłazu do grubości stropu i pokrywy dachowej.
Zobacz pasujące do wyłazu modele schodów strychowych DOLLE:
_______________
kontakt: architekt@dolle.com
Michał Szkoda
W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.
Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.
Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com