Czyszczenie i konserwacja elementów olejowanych

Czyszczenie i konserwacja
Przy codziennym sprzątaniu schody należy przetrzeć wilgotną ścierką lub płaskim mopem zwilżonym wodą. Do mycia schodów olejowanych należy stosować odpowiednie do tego środki myjące, które utworzą na powierzchni warstwę ochronną. Na schodach nie należy pozostawiać wody.
Nie należy stosować płatków mydlanych, ponieważ nie konserwują one drewna i je wysuszają.


Usuwanie plam
Trudne plamy można usuwać odplamiaczem do drewna. Spryskać plamę odplamiaczem i pozostawić go na jakiś czas. Jeśli jest to wymagane, czynności należy powtórzyć. W przypadku plam spowodowanych wsiąknięciem wilgoci w drewno, można je przetrzeć grubym papierem ściernym, po czym element należy wypolerować papierem ściernym o granulacji 320, a następnie nanieść na wypolerowaną powierzchnię olej. Naprawiona powierzchnia będzie się odróżniać przed jej kilkakrotnym umyciem w trakcie użytkowania.

 

Czyszczenie i konserwacja powierzchni lakierowanych i pomalowanych

Czyszczenie
Powierzchnie lakierowane i pomalowane na co dzień można przecierać zamoczoną w ciepłej wodzie i dobrze wyciśniętą ścierką. Należy pamiętać, aby stosować jak najmniej wody. W przypadku konieczności gruntownego umycia schodów, należy zastosować specjalny środek przeznaczony do powierzchni lakierowanych.


Czyszczenie gruntowne
Jeśli schody wymagają gruntownego czyszczenia, należy zastosować środek do czyszczenia powierzchni drewnianych. Powierzchnie lakierowane należy czyścić z użyciem specjalnego środka do powierzchni lakierowanych. Środek do powierzchni lakierowanych wzmacnia warstwę lakieru, chroniąc ją przed ścieraniem i zarysowaniami, przez co przedłuża żywotność elementów.