Visit our global website

continue

Dostarczamy naszym klientom najlepsze rozwiązania od ponad pół wieku 

 

Firma DOLLE jest firmą rodzinną, założoną przez Carla Dolle w 1951 roku. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy, firma DOLLE ze sprzedawcy stała się odnoszącym sukcesy producentem schodów. Poznaj całą historię.


przyszłościowe myślenie i innowacje

 

DOLLE Bremen

Oddział DOLLE w Bremen w Niemczech.

 

Pierwszy pracownik

Pierwszy pracownik w firmie DOLLE.

 

DOLLE Frøstrup, Dania

Najnowocześniejsza w Europie fabryka schodów strychowych DOLLE w miejscowości Frøstrup w Danii.

 

Showroom - rok 1953

Pierwszy showroom firmy DOLLE stworzony w roku 1953.

 


Historia firmy DOLLE zaczyna się w regionie Sauerland. Założyciel firmy Carl Dolle spędził swoje dzieciństwo w miejscowości Eversberg wraz ze swoim ojcem Franzem i bratem Robertem. Rodzina wspólnie prowadziła młyn i tartak, które zapewniały utrzymanie. Carl Dolle od wczesnych lat uczył się obowiązkowości i wytrwałości w pracy.

 

Po ukończeniu szkoły Carl Dolle z taką samą pilnością pracował w banku. Po wybuchu II wojny światowej w 1939r. Carl Dolle został wcielony do wojska, a w roku 1945 trafił do francuskiej niewoli.

 

Tartak w Eversberg nie ucierpiał w czasie wojny. Pozwoliło to na szybki rozwój biznesu w okresie powojennego boomu ekonomicznego - teraz już jako firma rodzinna "Gebrüder Dolle".

 

Popyt na drewno był bardzo duży. Firma skupiła się na produkcji drabin drewnianych i schodów strychowych. Produkcja rozrosła się do tego stopnia, że rodzina postanowiła otworzyć centrum dystrybucyjne w Bremen.

 

Po powrocie z niewoli Carl Dolle pracował jako dekarz. Końcem lat 50-tych pojechał do Bremen. Planował zostać tam kilka dni – został na zawsze.

Carl Dolle nie znał nikogo w Bremen i nikt nie znał jego. Kiedy jego ojciec i wujek poprosili go, aby przejął biznes w Bremen na jakiś czas, zgodził się ,ale postawił warunek: „Mogę to zrobić, ale nie w zastępstwie, ale na zawsze”. Ojciec i wujek zgodzili się, a rozwój firmy , który nastąpił, przerósł ich oczekiwania.

 

Carl Dolle zakasał rękawy i ciężko pracował, aby rozwinąć biznes. Angażował się we wszystkie działania, od promowania produktów, poprzez obsługę klientów, aż po dostawę zamówień. Zdarzyło się nawet, że pracował nawet jako kierowca, aby na czas dostarczyć materiały z Sauerland do Bremen. Wieczorami zajmował się sprawami administracyjnymi. Jego wysiłki zostały wynagrodzone i firma Gebr. DOLLE GmbH rozwijała się szybciej niż oczekiwano. W rezultacie Carl Dolle wynajął nowe biuro w Bremen-Oberneuland, gdzie centrala firmy znajduje się po dziś dzień. Zatrudnił też pierwszego pracownika – był nim Fiddi Boschen. Będąc w tym samym wieku, stali się bardzo dobrymi partnerami i przez lata wspólnie przeprowadzili wiele złożonych projektów z sukcesem. Carl Dolle nigdy nie ulegał zniechęceniu, zawsze z wytrwałością dążył do osiągnięcia założonych celów. W roku 1958 zasięg sprzedaży przekroczył 80 km poza granice Bremen, dlatego zdecydowano o zatrudnieniu pierwszego przedstawiciela.

 

W tym czasie Carl Dolle na dobre zadomowił się w Obernewland i miał wielu przyjaciół. W 1959 roku ożenił się z Ursulą Knesek i powoli jego firma przekształciła się w firmę rodzinną.

Carl Dolle zawsze działał zgodnie ze swoimi przekonaniami. Jednym z nich było to, iż „Bezpieczeństwo rodziny” jest najważniejszą rzeczą i nie może być zagrożone. Po narodzinach dwóch synów: Matthiasa (1960) i Stefana (1963) Carl Dolle miał poczucie, że firma rozwija się zbyt powoli, dlatego postanowił ją zreorganizować. Chciał podejmować nowe wyzwania, realizować je z sukcesem i dzięki temu rozwijać biznes.

 

W roku 1970 Carl Dolle odłączył się od swojego wspólnika, ale też postanowił pracować nad nowymi produktami. To był początek DOLLE Kunstoffe. Za namową męża nowym asortymentem zajęła się Ursula Dolle.

 

Lata 60-te to okres intensywnej pracy. Zespół pracował sprawnie, z dużą cierpliwością i  zaangażowaniem.

 

Po każdym roku finansowym zakończonym sukcesem, Carl Dolle planował kolejne usprawnienia lub kolejny etap rozwoju firmy. W czasie wakacji w Południowym Tyrolu zaczął myśleć o Szwajcarii. W roku 1980 otwarty został kolejny oddział firmy.  

 

Patrząc wstecz rodzina Dolle jest zgodna, iż rok 1982 był ważnym rokiem dla firmy.  Z jednej strony na początku lat 80-tych sklepy DIY zdobyły wielu zwolenników wśród klientów końcowych. Z drugiej strony w Danii pojawiły się produkty bardzo podobne do tych produkowanych przez DOLLE. Niższe koszty produkcji w Danii, niższe podatki oraz dostępność drewna ze Szwecji pomogły Duńskiemu producentowi odnieść sukces. Oba wydarzenia zmotywowały Carla Dolle do działania i przejęcia inicjatywy. Rozpoczął negocjacje z Duńskim producentem i wkrótce podpisał umowę przejmując dostawy schodów na rynek niemiecki. Kiedy rok później jego Duński partner ogłosił bankructwo, Carl Dolle postanowił przejąć zakład produkcyjny, tworząc w roku 1982 firmę DOLLE A/S w miejscowości Frostrup w północnej Danii. Po raz kolejny Carl Dolle podjął poważną decyzję, która miała bardzo duży wpływ na kierunek rozwoju firmy. Dzięki swojej determinacji i poświęceniu swoim i rodziny, z dystrybutora stał się producentem. Również dzięki tej decyzji niedawni konkurenci, którymi były sieci sklepów DIY stały się klientami. Zmieniło to całkowicie sytuację firmy.

Zjednoczenie Niemiec było prawdziwym błogosławieństwem dla gospodarki Zachodnich Niemiec. Dotyczyło do szczególnie sektora budowlanego, ponieważ budownictwo we Wschodnich Niemczech stało na bardzo złym poziomie i dawało duże pole do działania. To spowodowało, że na obszarze tym bardzo dobrze zadomowiły się sieci sklepów DIY.

 

Popyt na produkty był wysoki, ale stawiało to przed sklepami nie lada zadanie zapewnienia odpowiedniej ilości produktów. W efekcie początkiem lat 90-tych produkcja DOLLE była dużo wyższa niż dekadę wcześniej, a oddział sprzedażowy w Bremen nie tylko rozwijał współpracę z dotychczasowymi klientami, ale także zyskiwał wielu nowych.

 

W 1988 roku firma DOLLE wprowadziła na rynek pierwsze schody spiralne typu DIY oparte na modułowej konstrukcji.

 

1 stycznia 1989 roku Matthias Dolle, starszy syn Carla, dołączył do firmy ojca i zajął się rozwojem sprzedaży we Wschodnich Niemczech. W tym samym czasie Carl i Ursula Dolle zajęli się innym pomysłem, który pojawił się w efekcie zjednoczenia – było to przeniesienie produkcji tworzyw sztucznych DOLLE Kunstoffe do Wschodnich Niemiec. Pomysł okazał się trafiony. W roku 1993 rozpoczęła się budowa fabryki w Bad Köstritz.

 

Na początku 1994r. czwarty członek rodziny DOLLE dołączył do firmy. Było to Stefan DOLLE, młodszy syn Carla. Stanął on na czele nowej fabryki tworzyw sztucznych.

 

Trzy lata później Stefan przekazał kierownictwo swojemu następcy, a sam został Dyrektorem Zarządzającym kolejnego nowego oddziału firmy – DOLLE Shelving, który odniósł duży sukces na rynku międzynarodowym.

Nowe millennium przyniosło dużą popularność produktów DOLLE wśród klientów. Rozszerzenie Unii Europejskiej spowodowało jednak napływ tańszych produktów z Europy Wschodniej, przez co producenci niemieccy znaleźli się pod dużą presją.

 

W tym samym czasie DOLLE wprowadziło do asortymentu drewniane schody młynarskie.

 

Jednocześnie w firmie wzrastała świadomość potrzeby obniżenia kosztów produkcji, aby sprostać wymaganiom zmieniającego się rynku i dalej się rozwijać. W 2000r. Francois Grimal przyjechał do DOLLE A/S wraz z delegacją z Chińskiej Izby Handlowej, aby sprawdzić możliwość relokacji produkcji elementów metalowych. W efekcie znajduje firmę, która jest w stanie produkować takie elementy. Współpraca została nawiązana w 2002r i trwa do dzisiaj. W 2005 DOLLE otwarło w Chinach swoją własną fabrykę DOLLE Industrial Limited ulokowaną 100 km od Shanghaju.

 

Rozszerzenie Unii Europejskiej stworzyło też możliwość wejścia na nowe rynki dla zachodnioeuropejskich producentów. Z tego powodu w 2005r. DOLLE założyło nowy oddział usytuowany w Polsce – DOLLE CEE – odpowiedzialny za sprzedaż w Europie środkowo-wschodniej. Podczas gdy sprzedaż schodów szeroko rozwijała się na rynkach międzynarodowych, DOLLE Kunststoffe rozwijało się i umacniało w Niemczech, zakupując między innymi w 2003r. firmę dystrybuującą tworzywa sztuczne z okolic Lehrte pod Hanoverem, która specjalizowała się w tworzywach konstrukcyjnych.

Na przestrzeni lat DOLLE rozwinęło również asortyment balustrad. Szczególną rolę w tym względzie odegrało Dolle Suzhou Industrial Company w Chinach, które umożliwiło rozwój i produkcję skomplikowanych elementów metalowych wykorzystanych w produkcji schodów metalowych i balustrad.

W 2008r. DOLLE GROUP poszerzyło się o kolejną fabrykę – tym razem była to fabryka elementów drewnianych mieszcząca się na Ukrainie.

W 2012r. zaś otwarto nowy oddział sprzedażowy w Stanach Zjednoczonych, a na początku 2014r. stworzone zostało DOLLE NORDIC – oddział odpowiedzialny za sprzedaż w krajach skandynawskich.

Kolejnym oddziałem był utworzony w 2017r. oddział w Wielkiej Brytanii.

Najnowszym dużym krokiem w rozwoju firmy było przejęcie firmy SOGEM GROUP, które miało miejsce wiosną 2019r. SOGEM GROUP posiada swój zakład produkcyjny w Rumunii oraz oddział sprzedażowy w Belgii prowadzący sprzedaż w krajach Beneluksu i Francji.

Dzisiaj DOLLE jest liderem rynku schodów strychowych i schodów modułowych w Europie. Eksportuje swoje produkty do ponad 40 krajów, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie w tym również do Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Korei,  Stanów Zjednoczonych i Rosji. Schody strychowe nadal pozostają sztandarowym produktem. Ale DOLLE posiada w swoim asortymencie również schody młynarskie, spiralne, modułowe, a także unikatowy system balustrad PROVA.

Prawie 800 pracowników dba o produkcję DOLLE w fabrykach w  Danii, Chinach, Rumunii i na Ukrainie.

Fabryka w Danii specjalizuje się w produkcji schodów strychowych oraz schodów młynarskich.

Fabryka w Chinach jest odpowiedzialna za produkcję metalowych komponentów oraz systemu balustrad PROVA.

Ulokowana w Velykyi Betenznyi fabryka na Ukrainie zapewnia produkcję elementów drewnianych z drewna FSC®, które następnie wykorzystywane są w fabryce w Danii do produkcji schodów strychowych i młynarskich.

Produkcja DOLLE w miejscowości Molid w Rumunii zajmuje się produkcją schodów modułowych, a także drewnianych.

Każda z fabryk specjalizuje się w konkretnych zadaniach, na które składa się proces produkcyjny, i współpracuje z szeroką i silną siecią dostawców.

On ponad 60 lat hasłem przewodnim DOLLE jest „The safe way up”. Swój sukces firma zawdzięcza nie tylko wizji i kreatywności Carla Dolle, ale także poświęceniu i zaangażowaniu wszystkich pracowników DOLLE GROUP. Nie zapominamy również  o lojalnych klientach, którzy towarzyszyli i towarzyszą firmie DOLLE w podróży przez wszystkie te lata.


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O DOLLE

Zakłady produkcyjne

›› Więcej

Grupa DOLLE

›› Czytam

Kontakt

›› Zadzwoń