Visit our global website

continue

 

Jakie drewno na schody - świerkowe, dębowe czy bukowe?

 

Jakie drewno na schody - świerkowe, dębowe czy bukowe?

Wybór materiału to nierzadko kluczowa kwestia przy wyborze schodów. Dobór odpowiedniego materiału samej konstrukcji schodów czy surowca na stopnie może decydować bowiem nie tylko o estetyce, ale także o wytrzymałości czy komforcie użytkowania danego modelu schodów. Jakie drewno na schody wybrać?Czym kierować się rozwiązując dylemat: schody jesionowe czy dębowe, a może świerkowe bądź bukowe?

Świerk, jesion, buk czy dąb – jakie drewno na schody wybrać?

Schody w naszych domach łączą piętra i poziomy. Korzystamy z nich codziennie przez długie lata. Nie dziwi więc fakt, że wybór odpowiedniego surowca jest niezwykle ważny dla trwałości schodów. Niezależnie od tego, czy wybieramy schody w całości drewniane, czy takie o metalowej konstrukcji i drewnianych stopniach, warto zastanowić się, jaki rodzaj drewna wybrać. Jakie drzewo na schody będzie najodpowiedniejsze?

 

Właściwie schody wewnętrze do domu mogą być wykonane z przeróżnych gatunków drewna odpowiednio zabezpieczonego lakierem. Jednak to właśnie właściwości danego rodzaju drewna – jego twardość czy odporność na ścieranie będą miały kluczowy wpływ na trwałość schodów. Najczęściej do produkcji schodów wewnętrznych do domu stosuje się takie materiały jak jesion, buk, dąb czy świerk (schody młynarskie).

 

 

 

Konstrukcja schodów musi być solidna i twarda, stopnie odporne na ścieranie, mocne i niepodatne na ślady użytkowania. Częsta eksploatacja schodów nie może zbyt szybko wpływać na ich wygląd, zatem wytrzymałość drewna jest tak ważna. Świerk, buk, jesion czy dąb na schody (np. modułowe)? Jakie drewno na schody wybrać? Zobacz jakie właściwości mają poszczególne gatunki drewna.

Schody dębowe czy bukowe?

Najpopularniejszymi rodzajami drewna na schody są dąb i buk – oba są twarde i odporne na ścieranie. Co je zatem różni? Kojarzony z długowiecznością dąb uważany jest za jeden z najtrwalszych gatunków drzewa. Dębowe stopnie schodów będą zatem niezwykle odporne na ścieranie, zarysowania i naprawdę długo nie będzie na nich widać żadnych śladów użytkowania.

 

Drewno dębowe zalecane jest do produkcji schodów, które będą intensywnie użytkowane przez większą liczbę domowników. Takie schody będą służyły im przez długie lata. Dąb jest jednak najdroższym materiałem spośród rodzimych gatunków drewna. Nieco tańszą alternatywą jest drewno bukowe. Jest ono równie trwałe i mocne jak dębowe. Jest jednak nieco mniej odporny na działanie wilgoci. Nie zaleca się zatem stosowania drewna bukowego do produkcji schodów zewnętrznych.

 

Przy schodach bukowych musimy też pamiętać o odpowiedniej ich konserwacji. Podsumujmy zatem, jakie drewno na schody wybrać – buk, dąb, a może świerk? Świerkowe schody będą zdecydowanie mniej wytrzymałe niż schody bukowe czy dębowe. Z tego drewna produkuje się więc schody do miejsc o nieco mniejszym natężeniu ruchu, np. schody strychowe czy schody młynarskie. Ich zaletą jest niski koszt.

 

Tam, gdzie chcemy cieszyć się schodami w nienaruszonym stanie przez dziesiątki lat i zamierzamy je intensywnie użytkować, najlepiej wybrać schody z dębu lub buku. Jeśli z kolei kluczowym kryterium wyboru jest cena, warto wziąć pod uwagę schody świerkowe.

 

Jakie drewno na schody?

W naszej ofercie znajdziecie zarówno schody wykonane ze świerku, jak i schody ze stopniami bukowymi czy dębowymi. Pamiętajmy jednak o tym, że nie tylko gatunek drewna ma znaczenia dla trwałości schodów, ale także jego jakość. Nasze schody wykonane są z litego drewna posiadającego certyfikat FSC®. Zastosowanie drewna litego gwarantuje najwyższą jakość wykonania. Obecnie na rynku dostępne są produkty wykonane z drewna klejonego warstwowo. Jego jakość jednak nigdy nie dorównuje schodom i stopniom z drewna litego. Warto rozważyć więc wszystkie kwestie przed wyborem ostatecznego rodzaju schodów do swojego domu.



Michał Szkoda

W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.

 

Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.

 

Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com