Visit our global website

continue

 

Jak urządzić korytarz ze schodami?

 

Jak urządzić korytarz ze schodami?

Korytarz to najczęściej miejsce, któremu podczas aranżacji domu czy mieszkania poświęcamy najmniej uwagi. Skupiając się na stylizacji salonu, kuchni czy sypialni zapominamy, że to właśnie często korytarz lub przedpokój staje się wizytówką domu i jest jednym z pierwszych pomieszczeń, na które zwracają uwagę odwiedzający nas goście. Dziś zatem skupimy się na tym miejscu i podpowiemy, jak urządzić korytarz ze schodami, aby prezentował się stylowo i modnie. Zobacz nasze pomysły na to, jak urządzić przedpokój ze schodami.

Jak urządzić korytarz ze schodami?

Schody w przedpokoju czy korytarzu stanowią bardzo częsty element w naszych domach i mieszkaniach. To właśnie te wnętrza wykorzystujemy chętnie jako miejsce do połączenia pięter i poziomów, oszczędzając metraż w swoich salonach. Korytarz ze schodami to jednak niełatwe w aranżacji miejsce. Musimy dobrze przemyśleć optymalne wykorzystanie przestrzeni, dopasować stylizację do charakteru domu, a także designu samych schodów. Jak urządzić hol ze schodami? Kluczowy może okazać się tutaj nie tylko metraż czy specyfika wnętrza, ale także sam dobór schodów. Inne rozwiązania zastosujemy bowiem w przestronnym, jasny holu ze schodami spiralnymi, inne w niewielkim, wąskim korytarzu np. ze schodami modułowymi. Zobacz jakie pomysły warto wykorzystać w każdej z tych opcji.

 

 

Jak pomalować korytarz ze schodami?

Dobór kolorystyki ścian i dodatków ma kluczowe znaczenie dla charakteru całej aranżacji i klimatu wnętrza, które urządzamy. Bazowe kolory ścian będą determinowały odbiór całego pomieszczenia, dlatego to im warto w pierwszej kolejności poświęcić uwagę. Jak pomalować przedpokój ze schodami? Najważniejsza jest tu ilość i rodzaj światła w korytarzu czy holu. Jeśli mamy przestronny, duży, otwarty na resztę domu hol z dostępem do naturalnego światła dziennego mamy właściwie nieograniczone pole manewru. Możemy wykorzystać bowiem zarówno jasne, jak i ciemniejsze, bardziej zdecydowane kolory. Warto dopasować je jednak do kolorystyki i stylistyki reszty domu. Jeśli urządzamy nowoczesne wnętrze, możemy postawić na minimalistyczne szarości. W dużym holu możemy nawet pobawić się np. dwoma jej odcieniami – ścianę ze schodami pomalować na ciemną, stalową szarość, a pozostałe ściany na delikatniejszy, jaśniejszy odcień. Inne zasady warto zastosować jednak wówczas, kiedy zastanawiamy się jak pomalować korytarz ze schodami, w którym nie ma dostępu do światła dziennego. Wówczas bazową paletę barw powinny stanowić jasne, pastelowe, uniwersalne barwy: biele, beże, delikatne szarości. Warto też dokładnie przemyśleć dobór elementów wystroju oraz oświetlenie takiego wnętrza. Jak urządzić korytarz ze schodami? Zobaczcie sami.

 

Jak urządzić korytarz ze schodami?

W korytarzach o niewielkim metrażu, zwłaszcza kiedy nie ma w nich dostępu do okna, warto przede wszystkim skupić się na właściwym oświetleniu. Zadbaj o optymalne światło główne oraz dodatkowe źródła światła. Możesz wykorzystać dodatkowe lampy stojące, oświetlenie LED lub po prostu od razu wybrać schody z oświetleniem (sprawdź model schodów modułowych SYDNEY). Przy wyborze schodów skup się na modelach o lekkiej, modułowej konstrukcji, która z jednej strony zabierze jak najmniej miejsca, z drugiej nie będzie ograniczać dostępu do światła (sprawdź schody modułowe i schody modułowe mini). Jeśli zależy ci na optymalnym wykorzystaniu miejsca, przestrzeń pod schodami możesz wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania. W przedpokoju ze schodami, który stanowi równocześnie wejście do domu czy mieszkania powinny znaleźć się także wieszaki na okrycia wierzchnie i choćby niewielka szafka na buty. Dopasuj ich rozmiar do metrażu wnętrza. Jeśli chcesz je optycznie powiększyć, wykorzystaj lustra.

 

Jak urządzić hol ze schodami?

Jeśli urządzasz przestronny hol ze schodami, masz nieco większe pole manewru. W nowoczesnym wnętrzu doskonale sprawdzą się modne schody kręcone o lekkiej konstrukcji. Dopasujesz je zarówno do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz, jak i aranżacje w stylu industrialnym aż po styl klasyczny. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni model (sprawdź: schody spiralne). Lekka konstrukcja takich schodów sprawi, że hol nadal będzie wydawał się przestronny, a dostęp do światła nie będzie ograniczony. Urządzając hol ze schodami w sposób funkcjonalny, możesz wykorzystać praktycznie miejsce na ubrania czy buty i wstawić tam komodę, czy szafę. Jeśli nie zależy Ci, by w holu zyskać miejsce do przechowywania, możesz postawić na designerskie siedzisko i niebanalne dekoracje. Ciekawie w holu zaprezentuje się oryginalna galeria zdjęć, obrazów bądź pamiątek z podróży. Na podłodze możesz postawić duże zielone kwiaty doniczkowe bądź wysokie wazony z kwiatowymi kompozycjami. Pamiętaj, że wizytówka domu powinna być spójna z pozostałymi pomieszczeniami. Wówczas całość będzie prezentowała się harmonijnie i stylowo. Jeśli nie ogranicza Cię metraż, jedyne ograniczenie stanowi twoja wyobraźnia, w końcu dom czy mieszkanie powinniśmy urządzać przede wszystkim dla siebie.

Jeśli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, zdaj się na ekspertów firmy DOLLE, którzy optymalnie dopasują projekt schodów zewnętrznych do Twoich oczekiwań. Firma zajmie się wszystkim od dopasowania schodów do projektu aż po montaż schodów. To szybkie, wygodne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla zabieganych.