Visit our global website
continue
Odpowiednio dobrane schody nie tylko świetnie się prezentują, ale też zachwycają swoją funkcjonalnością oraz wygodą użytkowania. Wielu inwestorów zastanawia się, czy schody wlicza się do powierzchni użytkowej? Dziś poruszymy właśnie ten temat i poznacie odpowiedź na to pytanie.
Znajomość powierzchni użytkowej jest bardzo ważna i to nie tylko podczas wyceny nieruchomości, ale również wtedy, gdy chcemy obliczyć, jaki podatek musimy zapłacić.
Zatem może pojawić się pytanie - czy schody wlicza się do powierzchni użytkowej?
Aby dowiedzieć się jaka jest prawda, należy poznać definicję powierzchni użytkowej.
Najprościej można stwierdzić, że jest to powierzchnia, którą mierzy się po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń. Taka definicja jest jednak bardzo ogólna. W końcu powierzchnia użytkowa nie jest tym samym, co powierzchnia całkowita budynku. Jest zwyczajnie zdecydowanie mniejsza. Pod uwagę nie bierze się np. szerokości ścian działowych, w tym także powierzchni klatek schodowych.
W przypadku powierzchni o wysokości od 1,4 do 2,2 m liczy się tylko 50%. Powierzchnia, która ma wysokość poniżej 1,4 m nie jest wliczana. Taka definicja obowiązuje zarówno w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, a także ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Warto również poznać, co mówi ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. W tym przypadku do powierzchni użytkowej wlicza się nie tylko pokoje, ale też spiżarnie, hol, korytarze, natomiast nie wlicza się powierzchni tarasów, antresoli czy nawet strychów i piwnic.
Jeżeli nadal zastanawiacie się, czy schody to powierzchnia użytkowa, to mamy dla Was dobrą wiadomość - na szczęście nią nie jest. Otóż w świetle aktualnych przepisów powierzchnię użytkową mierzy się po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń. Dotyczy to wszystkich kondygnacji, a więc zarówno tych podziemnych, jak i naziemnych, a na szczęście pomija się przy tym nie tylko powierzchnię piwnic, ale również klatkę schodową, w tym oczywiście schody.
Należy jednak rozróżnić jedną ważną rzecz. Otóż odnosi się to do sytuacji, gdy obliczamy powierzchnię budynku właśnie w celach podatkowych. Wtedy nie trzeba doliczać powierzchni schodów czy też całej klatki schodowej. Jednak w myśl przepisów budowlanych zarówno klatka schodowa, jak i schody traktowane są jako pomieszczenie pomocnicze i właśnie wtedy zalicza się je do powierzchni użytkowej. Zatem odpowiedź na pytanie, czy schody wliczamy do powierzchni użytkowej, zależy od przepisu.
Pamiętajcie również, że jeżeli powierzchnia schodów prowadzona jest na kolejną kondygnację, to mimo wszystko nie powinna być wliczana do powierzchni użytkowej przedmiotowego budynku jednorodzinnego. Zatem schodów nie można wliczać do powierzchni wewnętrznej. Jak więc można zauważyć przepisy są niejednoznaczne, choć w ocenie wielu prawników każdorazowo nie należy zaliczać schodów do powierzchni użytkowej. Pomniejszenie powierzchni użytkowej budynku o powierzchnię schodów czy podestów stosuje się, ale w odniesieniu do lokali mieszkalnych wielopoziomowych. Jeżeli wysokość pomieszczenia jest mniejsza niż 1,4 m, to w obliczeniach pomija się ją całkowicie. Sądzimy, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości dotyczące przepisów.
Jeśli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, zdaj się na ekspertów firmy Dolle, którzy optymalnie dopasują projekt schodów zewnętrznych do Twoich oczekiwań. Firma zajmie się wszystkim od dopasowania schodów do projektu aż po montaż schodów. To szybkie, wygodne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla zabieganych.
Michał Szkoda
W firmie od ponad 15 lat, wie o naszych schodach wszystko! Zajmuje się ich sprzedażą, pomiarem i montażem. Fachowo doradzi i podpowie najlepsze rozwiązanie.
Prywatnie – mąż i ojciec trzech cudownych pociech. Poza zamiłowaniem do swojej pracy uwielbia odreagowywać stresy dnia codziennego na korcie do squasha. W weekendy natomiast, jak nie spędza ich na montowaniu naszych schodów i ma chwilę wolnego, to spędza czas na eksploracji ścieżek rowerowych oraz BIKEPARKów.
Na naszym blogu prowadzi porady dla Architektów. Jeśli chcesz zapytać naszego eksperta o radę, napisz wiadomość na adres m.szkoda@dolle.com