Visit our global website

continue

 

Proste czy spiralne – wybieramy najlepsze schody zewnętrzne

 

Proste czy spiralne – wybieramy najlepsze schody zewnętrzne

Łączą piętra i poziomy, korzystamy z nich codziennie, wpływają na estetykę całego budynku – to trzy najważniejsze powody, dla których warto poświęcić sporo uwagi przy wyborze schodów zewnętrznych. Idealne schody zewnętrzne powinny łączyć walory estetyczne z bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Każdorazowo powinny zatem zostać dobrane zarówno do specyfiki budynku jak i preferencji użytkowników. Zarówno zewnętrzne schody spiralne, jak i proste mogą idealnie spełniać te funkcje. Czy zatem kierować się przy wyborze tego rozwiązania?

Schody zewnętrzne spiralne czy proste – wybór ze względu na estetykę

 

Projektując schody łączące dom z tarasem czy balkon z ogrodem, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Zwykle w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę estetykę. Harmonijny, dopasowany do stylu elewacji i ogrodu efekt możemy osiągnąć zarówno decydując się na schody proste, jak i schody spiralne. Różne modele schodów spiralnych (w ofercie firmy Dolle to Toronto  i Gardenspin)  posiadają sporypotencjał dekoracyjny. Ich finezyjny, kręty kształt wprowadza wrażenie lekkości i prezentuje się oryginalnie. Estetycznego wyglądu nie można jednak odmówić także schodom o biegu prostym (modele Gardenstep i Gardentop). Doskonale zaprezentują się bowiem łącząc poziomy w nowoczesnych domach, stanowiąc minimalistyczne dopełnienie zewnętrznej aranżacji. Oba rozwiązania są niezwykle uniwersalne i posiadają szereg zalet. Co zatem może pomóc nam w decyzji wyborów idealnych schodów zewnętrznych?

 

Schody zewnętrzne spiralne czy proste – wybór ze względu na funkcjonalność

 

Dokonując wyboru schodów zewnętrznych oprócz estetyki powinniśmy wziąć pod uwagę także ich funkcjonalność. Ta zależy w głównej mierze od oczekiwań i preferencji użytkowników. Spiralne schody zewnętrzne to doskonały pomysł, kiedy zależy nam na wykorzystaniu niewielkiej ilości miejsca. Są z jednej strony komfortowe w użytkowaniu, z drugiej kompaktowe. Jeśli wiec zależy ci na zejściu z tarasu do ogrodu, które nie ograniczy ci zbyt dużej ilości miejsca, schody spiralne będą strzałem w dziesiątkę. Schody spiralne Toronto zostały zaprojektowane właśnie w taki sposób, by z jednej strony zajmować jak najmniej miejsca, z drugiej zapewnić maksymalny komfort użytkowania i bezpieczeństwo, ale o tym więcej nieco później. Najpierw zastanówmy się, czy takie rozwiązanie może mieć jakieś wady? Jedną kwestię musimy wziąć pod uwagę już na poziomie projektu.

 

Mianowicie to, czy np. schody będą służyły także jako miejsce transportu różnych większych przedmiotów do domu. Jeśli będziemy chcieli wnosić do domu przez taras np. meble, a taras z domem będą łączyć schody spiralne, transport może okazać się niezbyt wygodny. W przypadku, gdy połączenie między piętrami będzie miało dawać możliwość wnoszenia do domu większych przedmiotów, zdecydowanie lepiej zdecydować się na schody proste. Wbrew pozorom, odpowiednio wyprofilowane i zamontowane schody proste nie zajmują wiele miejsca. W ofercie Dolle znalazły się takie modele schodów prostych jak Gardenstep i Gardentop. Oba pozwalają na optymalne dostosowanie ich wysokości do potrzeb użytkowników. Możemy dobrać od 2 do 14 stopni, dbając optymalnie zarówno o estetykę jak i funkcjonalność rozwiązania. Schody o prostym biegu polecane są także do budynków osób starszych bądź mających trudności z poruszaniem się. Dla takich osób poruszanie się po takich schodach będzie bardziej komfortowe i bezpieczne.

 

Schody zewnętrzne spiralne i proste – trwałość i bezpieczeństwo

 

Bezpieczeństwo to aspekt, który musimy wziąć pod uwagę niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na schody o biegu prostym czy schody spiralne. Stopnie w schodach zewnętrznych powinny być wykonane w taki sposób, aby zapobiegać poślizgnięciu nawet wtedy, kiedy powierzchnia stopni będzie mokra. Drugą ważną kwestią jest ich trwałość. Schody zewnętrzne narażone są na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, powinny być zatem na nie odporne.

Bezpieczeństwo i trwałość to cechy, które wyróżniają modele schodów zewnętrznych firmy Dolle. W schodach spiralnych Toronto i Gardenspin zastosowano ocynkowaną ogniowo stal i perforowane, stalowe stopnie. W obu modelach bezpieczeństwo gwarantuje także balustrada ze stalowymi tralkami i wykonaną z tworzywa sztucznego poręcz.

Z kolei w modelach schodów o biegu prostym (Gardenstep i Gardentop) mamy możliwość wyboru stopni albo stalowych, albo z wzmocnionego włóknem szklanym tworzywa sztucznego - Trimax®. Jest on antypoślizgowy, niezwykle trwały i odporny na działanie wody, insektów oraz grzybów. Model schodów Gardenstop możemy optymalnie dopasować do swoich preferencji  względem komfortu użytkowania - zarówno w kwestii ilości stopni, jak i ich szerokości (80cm lub 100 cm). W tym modelu możemy zastosować także balustradę ze słupkami i  wypełnieniem z systemu Prova (aluminiowa poręcz i poziome pręty aluminiowe jako wypełnienie). Z kolei model Gardenstep możemy uzupełnić o poręcz aluminiową z stalowymi tralkami. Wszystkie modele schodów zewnętrznych firmy Dolle to wybór dla tych, którzy cenią wysoką jakość, trwałość i bezpieczeństwo połączone z nowoczesnym designem.

Jeśli nadal nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać, zdaj się na ekspertów firmy Dolle, którzy optymalnie dopasują projekt schodów zewnętrznych do Twoich oczekiwań. Firma zajmie się wszystkim od dopasowania schodów do projektu aż po montaż schodów. To szybkie, wygodne i sprawdzone rozwiązanie nie tylko dla zabieganych.

_______________

kontakt: architekt@dolle.com