Visit our global website

continue

Pomiar schodów

Wykonujemy schody o standardowych wymiarach, które możesz dostosować do własnego pomieszczenia. Dzięki temu możesz wybrać wysokiej jakości schody, które będą odpowiednie dla Twojego projektu. 
W naszej ofercie posiadamy schody we wszystkich rozmiarach pasujących do wielu konfiguracji. Dzięki temu możesz znaleźć odpowiednie schody do swojego domu. Poniżej omówimy, jakie pomiary są niezbędne przy wyborze schodów DOLLE.

Długość otworu montażowego

Szerokość otworu montażowego

Wysokość kondygnacji od podłogi do podłogi

Zabieg schodów- długość

Zabieg schodów- szerokość


POMIAR WYSOKOŚCI KONDYGNACJI OD PODŁOGI DO PODŁOGI

Zacznij od ustalenia wysokości schodów. Tutaj należy zmierzyć odległość od wykończonej podłogi niższej kondygnacji do gotowej posadzki na wyższym piętrze. Wysokość od podłogi do podłogi (H).


Znajdź schody DOLLE, które Twoim zdaniem będą pasować. Pod każdymi schodami DOLLE znajdziesz dokładne wymiary schodów w zakładce WYMIARY.


Np.: Jeśli wysokość od podłogi do podłogi (H) wynosi 260 cm, możesz wybrać schody z 11, 12 i 13 stopniami. Więcej stopni zapewnia niższą wysokość wzniesienia (S) schodów. Jeśli zależy nam na wygodnych schodach, należy wybrać wysokość w przedziale 18-21 cm. Natomiast jeśli chcemy, aby schody zajmowały mniej miejsca w pomieszczeniu należy wybrać wyższe wzniesienie. W tym przypadku schody będą bardziej strome.


Schody proste

Schody z zabiegiem

WYBIERZ RODZAJ SWOICH SCHODÓW

Bieg schodów zależy od wymiarów pomieszczenia. Schody z zabiegiem 1/4 mogą zajmować mniej miejsca i zapewniają dobre dojście do schodów. W ich przypadku można w nich również zamontować jeden lub dwa dodatkowe stopnie. Ma to wpływ na zmniejszenie wysokości stopni i komfortu użytkowania. Zalecamy wysokość wzniesienia od 18 do 21 cm.


W zakładce WYMIARY (rysunki i wymiary pod każdym modelem schodów) możesz zobaczyć, ile miejsca zajmą schody w Twoim pomieszczeniu.

Wskazówka: narysuj schody na podłodze taśmą.


 

Oferujemy pomiar i montaż zakupionych schodów.

Zadzwoń lub napisz na biuro@dolle.com

 


POMIAR OTWORU SCHODOWEGO

Zmierz szerokość i długość wykończonego otworu montażowego. Szerokość otworu montażowego (N) zdeterminuje model schodów, który będzie można zamontować w Twoim pomieszczeniu. Ten wymiar powie Ci także, jak szeroki otwór należy ewentualnie wykonać. Zaleca się, aby szerokość otworu montażowego była przynajmniej 7 cm większa niż szerokość schodów z balustradą, jeśli balustrada montowana jest z jednej strony. Jeśli balustrada będzie montowana z obu stron, otwór montażowy musi być przynajmniej 10 cm większy niż całkowita szerokość schodów z balustradami.


W przypadku schodów spiralnych wymiar otworu montażowego również powinien być min. 10 cm większy niż średnica schodów.


Długość otworu montażowego (M): Minimalna długość otworu montażowego to taka, która zapewnia prześwit min. 200 cm pomiędzy dolną krawędzią otworu w suficie a stopniem, który znajduje się bezpośrednio pod nim.

Przykład: Schody z zabiegiem 1/4 - lewym lub prawym – przykład zawarty w pliku DOLLE WYMIARY w zakładce DO POBRANIA przy każdym modelu schodów.


Czerwona przerywana linia oznacza min. długość (M) i szerokość (N) otworu montażowego, która zapewni prześwit od krawędzi otworu do stopnia pod nim min. 200 cm.


POMIAR GRUBOŚCI STROPU

Zmierz grubość stropu od dolnej krawędzi sufitu do poziomu wykończonej podłogi na górnej kondygnacji.

Aby zapewnić właściwy i zapewniający bezpieczeństwo montaż schodów, grubość stropu, do którego montowane są schody musi wynosić minimalnie: wysokość wzniesienia (S) + 2 cm. Np. w przypadku wysokości wzniesienia 20 cm, grubość stropu musi wynosić przynajmniej 22 cm, aby właściwie zamontować górny element schodów. Należy również pamiętać, że płaszczyzna, do której są montowane schody, musi być równa, stabilna i mocna.

Fragment instrukcji montażu.

Wysokość schodów mierzona jest od poziomu podłogi, gdzie schody się zaczynają, do poziomu podłogi, gdzie schody się kończą (H), czyli wysokość pomieszczenia + grubość stropu (Z). Pamiętaj, aby sprawdzić , czy nie występują nierówności lub różnice w wysokościach, które mogą skutkować w różnicach pomiędzy punktem pomiary wysokości, a faktyczną odległością pomiędzy punktem gdzie schody będą się zaczynać i kończyć.


SKOŚNY STROP

Skośne stropy mogą mieć wpływ na prześwit (E) schodów i zakończenie balustrady na górnej kondygnacji.


Wskazówka: Narysuj kształt schodów na podłodze za pomocą taśmy, a następnie zaznacz na ścianie wysokości kolejnych stopni i sprawdź, czy prześwit (E) będzie odpowiedni.